Henkilöstö

Henkilöstön sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@tukiliitto.fi.

Kehitysvammaisten Tukiliitto ry
Pinninkatu 51
33100 Tampere  

Puhelinnumeromme on 0207 718 200.

Tukiliiton yleinen sähköposti on
toimisto@tukiliitto.fi.

Henkilöstön sähköpostiosoitteet ovat muotoa
etunimi.sukunimi@tukiliitto.fi.

Risto Burman.

Risto Burman

Toiminnanjohtaja

Puhelinnumero: 050 5569 900

Sähköposti: risto.burman@tukiliitto.fi

Twitterissä käytän tunnusta @ristoburman.

Merja Määttänen.

Merja Määttänen

Viestintäpäällikkö

Puhelinnumero: 040 6531 159

Sähköposti: merja.maattanen@tukiliitto.fi

Lisätiedot:
Tukiviestin päätoimittaja
Twitterissä @MerjaMttnen

Viestinnän muodot ja välineet muuttuvat, tärkein tehtävä pysyy: tehdä maailmaa yhteiseksi ja ymmärrettäväksi.

 

Jaana Teräväinen.

Jaana Teräväinen

Tiedottaja

Puhelinnumero: 050 4656 282

Sähköposti: jaana.teravainen@tukiliitto.fi

Olen selkolehti Leijan päätoimittaja.
Kysy minulta viestintään ja selkokieleen liittyvissä asioissa.

Twitter @Leijalehti

Sanna Salmela.

Sanna Salmela

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 6720 476

Sähköposti: sanna.salmela@tukiliitto.fi

Kansalaistoiminta

Lea Vaitti.

Lea Vaitti

Kansalaistoiminnan päällikkö

Puhelinnumero: 050 5288 386

Sähköposti: lea.vaitti@tukiliitto.fi

Twitterissä olen tunnuksella @LeaVaitti

Soilikki Alanne.

Soilikki Alanne

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 4839 318

Sähköposti: soilikki.alanne@tukiliitto.fi

 

Käytän myös sähköpostia
jasenpalvelu@tukiliitto.fi

Sinikka Niemi

Jäsensihteeri

Puhelinnumero: 040 4839 362

Sähköposti: sinikka.niemi@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluvat muun muassa Tukiviestin ja Leijan tilaukset ja osoitteenmuutokset.

Käytän myös sähköpostia
jasenpalvelu@tukiliitto.fi

Sanna Tikkanen

Jäsensihteeri

Sähköposti: sanna.tikkanen@tukiliitto.fi

Käytän myös sähköpostia
jasenpalvelu@tukiliitto.fi

Pia Henttonen.

Pia Henttonen

Suunnittelija

Puhelinnumero: 050 3029 608

Sähköposti: pia.henttonen@tukiliitto.fi

Lisätiedot:
Harvinaiset kehitysvammaryhmät

Veijo Nikkanen.

Veijo Nikkanen

Koulutussuunnittelija

Puhelinnumero: 050 4646 006

Sähköposti: veijo.nikkanen@tukiliitto.fi

Lisätiedot:
tietosuojavastaava
atk-koulutus

Anne Vuorenpää.

Anne Vuorenpää

Koulutussuunnittelija

Puhelinnumero: 040 6418 025

Sähköposti: anne.vuorenpaa@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluvat myös Teatterista voimaa vuorovaikutukseen -koulukset.

 

Ritva Still.

Ritva Still

Johtava aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 5695 360

Sähköposti: ritva.still@tukiliitto.fi

Twitterissä olen tunnuksella @RitvaStill

Pohjois-Suomen aluetoimisto
Kumppanuuskeskus
Kansankatu 53, 2.kerros
90100 Oulu

Toimin Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun ja Lapin alueella.
Minulta voit kysyä erityisesti aikuisten sosiaalipalveluista ja sosiaaliturvasta.

Salla Pyykkönen

Aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 392

Sähköposti: salla.pyykkonen@tukiliitto.fi

Twitterissä olen tunnuksella @SallaPyykkonen

Länsi-Suomen aluetoimisto
Kasarmikatu 7 B, 2. kerros
13100 Hämeenlinna

Toimin Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan, Etelä-Pohjanmaan, Pirkanmaan, Keski-Suomen, Kanta-Hämeen ja Päijät-Hämeen alueella.
Minulta voit kysyä erityisesti lasten sosiaalipalveluista ja sosiaaliturvasta sekä sote-uudistuksesta.

 

Pirkko Sassi.

Pirkko Sassi

Aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 385

Sähköposti: pirkko.sassi@tukiliitto.fi

Etelä-Suomen aluetoimisto
Malmin kauppatie 26, 2. kerros
00700 Helsinki

Toimin Uusimaan, Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueella.
Minulta voit kysyä erityisesti vapaaehtoistoiminnasta ja yhdistystoiminnan kehittämisestä.

Jonna Suhonen.

Jonna Suhonen

Aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 394

Sähköposti: jonna.suhonen@tukiliitto.fi

Itä-Suomen aluetoimisto
Järjestökeskus Majakka
Käyntiosoite:
Microkatu 1, G-osa, 4. kerros
70210 Kuopio

Postisoite:
PL 1188
70211 Kuopio

Toimin Etelä-Savon, Kymen, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon alueella.
Minulta voit kysyä erityisesti yhdistysviestinnästä ja yhdistysten koulutusten tuesta.

 

Tanja Laatikainen.

Tanja Laatikainen

Perhetyön suunnittelija

Palaan töihin 2019.

Johanna Kaario.

Johanna Kaario

Perhetyön suunnittelija ts

Puhelinnumero: 040 5268 272

Sähköposti: johanna.kaario@tukiliitto.fi

Vastaan lapsiperheiden toiveisiin.

Taina Koivunen-Kutila

Suunnittelija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 4858 665

Sähköposti: taina.koivunen-kutila@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluvat perhetyö ja Erityinen sisaruus -hanke.

Päivi Havas.

Päivi Havas

Erikoissuunnittelija

Puhelinnumero: 050 5695 331

Sähköposti: paivi.havas@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluu MAHTI-sopeutumisvalmennus.

Minni Haveri.

Minni Haveri

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 1841 240

Sähköposti: minni.haveri@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluu MAHTI-sopeutumisvalmennus.

Taija Humisto.

Taija Humisto

Projektipäällikkö

Puhelinnumero: 040 707 8990

Sähköposti: taija.humisto@tukiliitto.fi

Facebookistä löydät minut nimellä Taija Humisto Tukiliitto

Vahvistu vanhempana -hanke 2017  2020

Sirpa Mäkinen

Sirpa Mäkinen

Kehittämissuunnittelija

Puhelinnumero: 040 6819 666

Sähköposti: sirpa.makinen@tukiliitto.fi

Instagram @sirpa_tukiliitto

Kehitän vanhemmuuden tukea ja hanketoimintaa.
Vahvistu vanhempana -hanke 2017  2020
ja Tuleva-hanke 2018 2020

Riikka Manninen.

Riikka Manninen

Projektipäällikkö

Puhelinnumero: 040 6374 968

Sähköposti: riikka.manninen@tukiliitto.fi

Tuleva-hanke 2018 – 2020
Verkkoauttamisen ja -vertaistuen kehittäminen perheille, joiden perheenjäsenellä on kehitysvamma tai muita oppimiseen ja ymmärtämiseen liittyviä tuen tarpeita.
Twitterissä @riikka_manninen

Wilma Karikko.

Wilma Karikko

Projektityöntekijä

Puhelinnumero: 040 6743 631

Sähköposti: wilma.karikko@tukiliitto.fi

Tuleva-hanke 2018 – 2020
Verkkoauttamisen ja -vertaistuen kehittäminen perheille, joiden perheenjäsenellä on kehitysvamma tai muita oppimiseen ja ymmärtämiseen liittyviä tuen tarpeita.

Pia Björkman.

Pia Björkman

Koordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 381

Sähköposti: pia.bjorkman@tukiliitto.fi

Koordinoin Best Buddies -kaveritoimintaa.

Osoite
Kehitysvammaisten Tukiliitto
Pinninkatu 51, 33100 Tampere

Miisa Sankila

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 6790 529

Sähköposti: miisa.sankila@tukiliitto.fi

Suunnittelen Jyväskylän seudun Best Buddies -kaveritoimintaa.
Palaan töihin 20.8.2018.

Osoite
Kansalaistoiminnankeskus Matara
Matarankatu 6 A, 40100 Jyväskylä

Janika Kiukkonen.

Janika Kiukkonen

suunnittelija (toimivapaan sijainen)

Puhelinnumero: 040 6790 529

Sähköposti: janika.kiukkonen@tukiliitto.fi

Suunnittelen Jyväskylän seudun Best Buddies -kaveritoimintaa.

Osoite
Kansalaistoiminnankeskus Matara
Matarankatu 6 A, 40100 Jyväskylä

Minttu Karppinen.

Minttu Karppinen

Aluevastaava (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 6691 909

Sähköposti: minttu.karppinen@tukiliitto.fi

Olen Tampereen seudun Best Buddies -kaveritoiminnan aluevastaava.
Teen työtä osa-aikaisesti.
Olen yhteydessä kaverihakijoihin ja kaveripareihin.
Minut tavoittaa maanantaisin kello 10-15 ja sopimuksen mukaan.

Vaikuttamistoiminta

Jutta Keski-Korhonen

Jutta Keski-Korhonen

Vaikuttamistoiminnan päällikkö

Puhelinnumero: 050 3775 040

Sähköposti: jutta.keski-korhonen@tukiliitto.fi

Vastaan Tukiliiton vaikuttamistoiminnasta ja teen valtakunnallista vaikuttamistyötä. En anna lakineuvontapalvelua.

Twitterissä käytän tunnusta @JuttaKeskiK

Sirkka Sivula.

Sirkka Sivula

Johtava lakimies

Puhelinnumero: 050 5380 548

Sähköposti: sirkka.sivula@tukiliitto.fi

Keskityn valtakunnalliseen vaikuttamistyöhön, erityisesti lainsäädäntöön vaikuttamiseen, joten en anna lakineuvontapalvelua.

Tanja Salisma.

Tanja Salisma

Lakimies

Puhelinnumero: 050 3160 663

Sähköposti: tanja.salisma@tukiliitto.fi

Puhelinaika maanantaisin kello 10 – 14.

Annan lakineuvontaa ja teen valtakunnallista vaikuttamistyötä. Twitterissä käytän tunnusta @TanjaSalisma

Maritta Ekmark.

Maritta Ekmark

Lakineuvoja

Puhelinnumero: 050 5003 311

Sähköposti: maritta.ekmark@tukiliitto.fi

Puhelinaika maanantaisin, tiistaisin ja torstaisin kello 10 – 14.

Annan lakineuvontaa ja teen valtakunnallista vaikuttamistyötä.

Kari Vuorenpää.

Kari Vuorenpää

Työelämän asiantuntija

Puhelinnumero: 050 3296 170

Sähköposti: kari.vuorenpaa@tukiliitto.fi

Palkkatyöllistyminen, työtoiminta, päivätoiminta, osallisuus.

Pia Mölsä.

Pia Mölsä

Suunnittelija

Puhelinnumero: 050 4656 283

Sähköposti: pia.molsa@tukiliitto.fi

Edistän osallisuutta.

Twitterissä käytän tunnusta @kvtlpiam

 

Johanna Sakko.

Johanna Sakko

Työelämän asiantuntija ts

Puhelinnumero: 040 1676 990

Sähköposti: johanna.sakko@tukiliitto.fi

Jatko-opiskelu, palkkatyöllistyminen, työtoiminta, päivätoiminta, osallisuus

Mari Hakola

Työelämän asiantuntija

Aiheitani ovat työ- ja päivätoiminta, palkkatyöllistyminen ja perusopetuksen jälkeinen koulutus.

Palaan töihin 2019.

Susanna Tero.

Susanna Tero

Malike-toiminnan esimies

Puhelinnumero: 050 5561 273

Sähköposti: susanna.tero@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. viestintä ja yhteistyöpyynnöt.

Anssi Helin

Koulutussuunnittelija, Malike

Puhelinnumero: 040 1801 883

Sähköposti: anssi.helin@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluu Malikkeen toiminta aikuisille.

 

Soile Honkala

Koulutussuunnittelija, Malike

Puhelinnumero: 050 3139 848

Sähköposti: soile.honkala@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluu Malikkeen toiminta perheille.

Kari Mäkinen.

Kari Mäkinen

Toimintavälineohjaaja, Malike

Puhelinnumero: 040 1678 555

Sähköposti: kari.makinen@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. välineiden luovutus, vastaanotto ja huolto.

Päivi Ojanen.

Päivi Ojanen

Palveluneuvoja, Malike

Puhelinnumero: 050 5870 084

Sähköposti: paivi.ojanen@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. neuvonta, ohjaus ja materiaalipyynnöt.

Tanja Tauria.

Tanja Tauria

Verkostokoordinaattori, Malike

Puhelinnumero: 050 3764 980

Sähköposti: tanja.tauria@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. toimintavälinekoulutukset, neuvonta, esteettömyys ja oppilaitosyhteistyö.

Antti Tulasalo.

Antti Tulasalo

Toimintavälineneuvoja, Malike

Puhelinnumero: 050 9177 471

Sähköposti: antti.tulasalo@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. neuvonta, hankinnan ohjaus ja välinepalautteet.

Toimitalon palvelut ja siivous

Tiina Hänninen.

Tiina Hänninen

Toimitilapalvelujen vastaava

Puhelinnumero: 040 4839 159

Sähköposti: tiina.hanninen@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluvat toimistotyöt, siivous ja catering.

 

Silja Tuomarla.

Silja Tuomarla

Toimistotyöntekijä

Puhelinnumero: 040 4839 239

Sähköposti: silja.tuomarla@tukiliitto.fi

Teemu Savolainen.

Teemu Savolainen

Toimitilahuoltaja

Sähköposti: teemu.savolainen@tukiliitto.fi

Jaakko Lehtonen.

Jaakko Lehtonen

Toimitilahuoltaja

Sähköposti: jaakko.lehtonen@tukiliitto.fi

0 Ostoskori