Siirry sisältöön

Henkilöstö

Henkilöstön sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@tukiliitto.fi.

Kehitysvammaisten Tukiliitto ry
Pinninkatu 51
33100 Tampere  

Puhelinnumeromme on 0400 968 200.

Tukiliiton yleinen sähköposti on
toimisto@tukiliitto.fi.

Henkilöstön sähköpostiosoitteet ovat muotoa
etunimi.sukunimi@tukiliitto.fi.

Aakkosellisesta listauksesta löydät kaikki, myös erilaisilla vapailla olevat työntekijämme
Kehitysvammaisten Tukiliitto ry:n henkilöstö (aakkosjärjestys)

Risto Burman.

Risto Burman

Toiminnanjohtaja

Puhelinnumero: 050 5569 900

Sähköposti: risto.burman@tukiliitto.fi

Twitterissä käytän tunnusta @ristoburman.

""

Kaisa Järvelä

Viestintäpäällikkö

Puhelinnumero: 040 6531159

Sähköposti: kaisa-maaria.jarvela@tukiliitto.fi

Vastaan Tukiliiton viestinnästä ja sen kehittämisestä. Autan mediaa löytämään oikeat asiantuntijat ja haastateltavat.

Välitämme jäsenistöllemme tietoa, tarinoita ja vertaisuutta. Vaikutamme kertomalla heidän todellisuudestaan ja tarpeistaan.

Jaana Teräväinen.

Jaana Teräväinen

Tiedottaja

Puhelinnumero: 050 4656 282

Sähköposti: jaana.teravainen@tukiliitto.fi

Olen selkolehti Leijan päätoimittaja.
Kysy minulta viestintään ja selkokieleen liittyvissä asioissa.

Twitteristä löydyn nimellä @Leijalehti

Sanna Salmela

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 6720 476

Sähköposti: sanna.salmela@tukiliitto.fi

Viestintä, apurahat.

""

Mari Vehmanen

Tukiviestin päätoimittaja

Puhelinnumero: 050 3547993

Sähköposti: mari.vehmanen@tukiliitto.fi

Vastaan yleiskielisen jäsenlehtemme Tukiviestin toimittamisesta.

Kansalaistoiminta

Lea Vaitti.

Lea Vaitti

Kansalaistoiminnan johtaja

Puhelinnumero: 050 5288 386

Sähköposti: lea.vaitti@tukiliitto.fi

Twitterissä olen tunnuksella @LeaVaitti

Soilikki Alanne.

Soilikki Alanne

Suunnittelija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 4839 318

Sähköposti: soilikki.alanne@tukiliitto.fi

Teen osittaista työaikaa. Parhaiten tavoitat minut maanantaisin ja tiistaisin kello 9 – 15.

Tehtäviini kuuluvat:
yhdistysten tukeen liittyvät tehtävät ja jäsenpalvelun sijaistus.

Käytän myös sähköpostia
jasenpalvelu@tukiliitto.fi

 

Sanna Tikkanen

Jäsensihteeri

Sähköposti: jasenpalvelu@tukiliitto.fi

Tavoitat jäsenpalvelun numerosta 040 4839 362
parhaiten maanantaina, tiistaina ja keskiviikkona kello 10 – 13
(poikkeukset esimerkiksi loma-aikoina).
Voit myös jättää viestin.

Käytän myös sähköpostia
sanna.tikkanen@tukiliitto.fi

Aino Myöhänen

Aino Myöhänen

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 6691 909

Sähköposti: aino.myohanen@tukiliitto.fi

Yhdenvertainen kaveritoiminta ja aikuistyö

Veijo Nikkanen.

Veijo Nikkanen

Koulutussuunnittelija

Puhelinnumero: 050 4646 006

Sähköposti: veijo.nikkanen@tukiliitto.fi

Aikuistyö, Verkko voittaa välimatkat -hanke

Tietosuojavastaava
Internet-koulutus

Anne Vuorenpää.

Anne Vuorenpää

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 6418 025

Sähköposti: anne.vuorenpaa@tukiliitto.fi

Aikuistyö

Pia Björkman.

Pia Björkman

Koordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 381

Sähköposti: pia.bjorkman@tukiliitto.fi

Koordinoin Yhdenvertaista kaveritoimintaa.

Osoite
Kehitysvammaisten Tukiliitto
Pinninkatu 51, 33100 Tampere

Janna Laiho

Janna Laiho

Suunnittelija (perhevapaan sijainen)

Puhelinnumero: 040 6790 529

Sähköposti: janna.laiho@tukiliitto.fi

Suunnittelen Yhdenvertaista kaveritoimintaa Jyväskylässä.

Osoite
Kansalaistoiminnankeskus Matara
Matarankatu 6 A, 40100 Jyväskylä

Toni Honkala

Toni Honkala

Suunnittelija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 768 4364

Sähköposti: toni.honkala@tukiliitto.fi

Vedän VVV-klubeja keskiviikkoisin. Tervetuloa mukaan!

Taina Koivunen-Kutila

Taina Koivunen-Kutila

Suunnittelija ja Erityinen sisaruus toiminnan koordinaattori

Puhelinnumero: 040 5268 272

Sähköposti: taina.koivunen-kutila@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluu perhetyö ja erityinen sisaruus toiminnan koordinointi

Riikka Manninen

Riikka Manninen

Hankepäällikkö

Puhelinnumero: 040 6374 968

Sähköposti: riikka.manninen@tukiliitto.fi

Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hanke (ESR)
Vastaan hankkeen kokonaisuudesta ja kokemustoiminnasta.

 

""

Maria Onnela

Hankesuunnittelija

Puhelinnumero: 040 524 1467

Sähköposti: maria.onnela@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) hankesuunnittelija Rovaniemellä. Työskentelyalueeni on Lappi.

Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry
Kansankatu 13 A 28, 6.krs.
96100 Rovaniemi

Viivi Koistinen

Viivi Koistinen

Hanketyöntekijä

Puhelinnumero: 040 7503 571

Sähköposti: viivi.koistinen@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) osa-aikainen hanketyöntekijä Rovaniemellä. Tehtäviini kuuluu Rovaniemen Kohtaa mut -kahvilan ja Verkkokahvilan suunnittelu ja ohjaaminen.

Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ryKansankatu 13 A 28, 6. krs.96100 Rovaniemi

Vili Korhonen

Vili Korhonen

Hanketyöntekijä

Puhelinnumero: 040 153 0401

Sähköposti: vili.korhonen@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) osa-aikainen hanketyöntekijä Rovaniemellä. Tehtäviini kuuluu hankkeen viestinnällisiä tehtäviä sekä Rovaniemen Kohtaa mut -kahvilan järjestelyt.

Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry
Kansankatu 13 A 28, 6.krs.
96100 Rovaniemi

Maija Juhola

Maija Juhola

Hanketyöntekijä

Puhelinnumero: 040 719 4636

Sähköposti: maija.juhola@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) osa-aikainen hanketyöntekijä Rovaniemellä. Tehtäviini kuuluu Rovaniemen Kohtaa mut -kahvilan järjestelyt ja ohjaajatyöparina toimiminen.

Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry
Kansankatu 13 A 28, 6.krs.
96100 Rovaniemi

""

Heidi Similä

Hankesuunnittelija

Puhelinnumero: 040 5235 712

Sähköposti: heidi.simila@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) hankesuunnittelija Oulussa. Työskentelyalueeni on Pohjois-Pohjanmaa.

Kumppanuuskeskus
Kansankatu 53, 1. kerros
90100 Oulu

""

Jenna Jakku-Hiivala

Hankesuunnittelija

Puhelinnumero: 040 5232 516

Sähköposti: jenna.jakku-hiivala@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) hankesuunnittelija Oulussa. Työskentelyalueeni on Pohjois-Pohjanmaa.

Kumppanuuskeskus
Kansankatu 53, 1. kerros
90100 Oulu

Pauliina Saarela

Pauliina Saarela

Hanketyöntekijä

Puhelinnumero: 040 6195608

Sähköposti: pauliina.saarela@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) osa-aikainen hanketyöntekijä Oulussa. Työtehtäviini kuuluu Verkkokahvilan suunnittelu ja ohjaaminen työparina.

Kumppanuuskeskus
Kansankatu 53, 1. kerros
90100 Oulu

Sanna Pankinaho

Sanna Pankinaho

Hanketyöntekijä, Elämä omaksi -hanke

Puhelinnumero: 040 625 5803

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) tuntityöntekijä Pudasjärvellä. Työtehtäviini kuuluu Pudasjärven Kohtaa mut -kahvilan suunnittelu ja ohjaaminen.

Jonna Suhonen.

Jonna Suhonen

Hankepäällikkö

Puhelinnumero: 040 650 7929

Sähköposti: jonna.suhonen@tukiliitto.fi

Itä-Suomen Elämä omaksi -hanke (ESR)

Kysy minulta Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon
Kohtaa mut -kahviloista ja kokemustoiminnasta.

Piia Pakarinen.

Piia Pakarinen

Hankesuunnittelija

Puhelinnumero: 040 4813 878

Sähköposti: piia.pakarinen@tukiliitto.fi

Itä-Suomen Elämä omaksi -hanke (ESR)

Kysy minulta Joensuun, Nurmeksen ja Outokummun
Kohtaa mut -kahviloista.
Voit kysyä myös
Pohjois-Karjalan kokemustoiminnasta.

Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistys ry
Rantakatu 23 A, 2. kerros
80100 Joensuu

Salla Paaso.

Salla Paaso

Hankesuunnittelija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 5303 830

Sähköposti: salla.paaso@tukiliitto.fi

Itä-Suomen Elämä omaksi -hanke (ESR)

Kysy minulta Iisalmen, Kuopion ja Leppävirran
Kohtaa mut -kahviloista.

Itä-Suomen aluetoimisto
Järjestökeskus Majakka
Microkatu 1, M-osa, 10. krs.
70210 Kuopio

Anna Valkama

Kokemusasiantuntija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 5830 092

Sähköposti: anna.valkama@tukiliitto.fi

Olen Tukiliiton kokemusasiantuntija.

Pia Mölsä.

Pia Mölsä

Suunnittelija, hankepäällikkö

Puhelinnumero: 050 4656 283

Sähköposti: pia.molsa@tukiliitto.fi

Työskentelen TILKE-hankkeessa ja edistän osallisuuden toteutumista.

Twitterissä käytän tunnusta @molsapia

 

Taija Humisto

Taija Humisto

Hankesuunnittelija

Puhelinnumero: 040 707 8990

Sähköposti: taija.humisto@tukiliitto.fi

Työskentelen TILKE-hankkeessa

Annan tietoa ja tukea perheille, joissa vanhemmalla on kehitysvamma tai muusta syystä tuentarvetta oppimisessa ja ymmärryksessä.

Facebookista löydät minut nimellä Taija Humisto Tukiliitto

 

Ritva Still.

Ritva Still

Johtava aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 5695 360

Sähköposti: ritva.still@tukiliitto.fi

Twitterissä olen tunnuksella @RitvaStill

Pohjois-Suomen aluetoimisto
Kumppanuuskeskus
Kansankatu 53, 2.kerros
90100 Oulu

Toimin Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun ja Lapin alueella.

Olen jäsenyhdistystemme käytettävissä paikallisen ja alueellisen vaikuttamisen asioissa. Autan mielelläni sosiaaliturvaan ja vammaispalveluihin liittyvissä kysymyksissä.

Salla Pyykkönen

Aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 392

Sähköposti: salla.pyykkonen@tukiliitto.fi

Toimin Kanta- ja Päijät-Hämeen, Uudenmaan sekä Varsinais-Suomen maakuntien alueella.

Olen jäsenyhdistystemme käytettävissä alueelliseen vaikuttamiseen sekä hyvinvointialueisiin liittyvissä asioissa. Autan mielelläni sosiaaliturvaan ja vammaispalveluihin liityvissä kysymyksissä.

Sari Pohjolainen

Aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 394

Sähköposti: sari.pohjolainen@tukiliitto.fi

Itä-Suomen aluetoimisto
Microkatu 1, M-osa, 10. krs,
70210 Kuopio

Postitusosoite PL 1199, 70211 Kuopio

Toimin Pohjois-Savon, Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan, Etelä-Karjalan ja Kymen alueilla.

Autan ja tuen yhdistyksiä etenkin yhdistystoiminnan kehittämisessä. Minulta voit kysyä myös yhdistyshallinnosta ja -lainsäädännöstä.

Mari Hakola.

Mari Hakola

Aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 040 6743 631

Sähköposti: mari.hakola@tukiliitto.fi

Olen jäsenyhdistystemme käytettävissä paikallisen ja alueellisen vaikuttamisen asioissa Pirkanmaan, Satakunnan, Keski-Suomen, Etelä-Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan ja Pohjanmaan alueilla.

 

Vaikuttamistoiminta

""

Jutta Keski-Korhonen

Vaikuttamistyön johtaja

Puhelinnumero: 050 3775 040

Sähköposti: jutta.keski-korhonen@tukiliitto.fi

Vastaan Tukiliiton vaikuttamistyöstä ja teen sitä valtakunnallisella tasolla. En anna lakineuvontapalvelua.

Twitterissä käytän tunnusta @JuttaKeskiK

Tanja Salisma.

Tanja Salisma

Lakimies

Puhelinnumero: 050 3160 663

Sähköposti: tanja.salisma@tukiliitto.fi

Yhteydenotot lakineuvonta-asioissa:

Puhelinaika keskiviikkoisin kello 12 – 15 numerossa 040 1773 771.

Lakineuvontasähköpostit osoitteeseen lakineuvonta@tukiliitto.fi.

Annan lakineuvontaa ja teen valtakunnallista vaikuttamistyötä.

Twitterissä käytän tunnusta @TanjaSalisma

Anne Saarinen

Vammaispalveluiden asiantuntija (HTM)

Puhelinnumero: 050 5003 311

Sähköposti: anne.saarinen@tukiliitto.fi

Yhteydenotot lakineuvonta-asioissa:

Lakineuvonnan puhelinaika maanantaisin ja torstaisin kello 10 – 14 numerossa 040 1773 771.

Lakineuvontasähköpostit osoitteeseen lakineuvonta@tukiliitto.fi.

Minulta voi kysyä neuvoja vammaisten ihmisten palveluihin ja oikeuksiin liittyvissä asioissa.

Kari Vuorenpää.

Kari Vuorenpää

Työelämän asiantuntija

Puhelinnumero: 050 3296 170

Sähköposti: kari.vuorenpaa@tukiliitto.fi

Palkkatyöllistyminen, työtoiminta, päivätoiminta, osallisuus.

Susanna Tero

Susanna Tero

Johtava asiantuntija, Malike

Puhelinnumero: 050 5561 273

Sähköposti: susanna.tero@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. kehittäminen ja yhteistyöpyynnöt.

Inka Kurki

Inka Kurki

Suunnittelija, viestintä ja tapahtumat (toimivapaan sijainen)

Puhelinnumero: 050 3139 848

Sähköposti: inka.kurki@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluu Malikkeen viestintä ja tapahtumat.

Tanja Tauria.

Tanja Tauria

Suunnittelija, Malike

Puhelinnumero: 050 3764 980

Sähköposti: tanja.tauria@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. toimintavälinekoulutukset, neuvonta, hankinnan ohjaus, esteettömyys ja oppilaitosyhteistyö.

 

Ira Tiilikainen.

Ira Tiilikainen

Suunnittelija, perheiden toiminta

Puhelinnumero: 040 680 4597

Sähköposti: ira.tiilikainen@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluu Malikkeen toiminta perheille.

Miika Laitinen

suunnittelija, aikuisten toiminta (toimivapaan sijainen)

Puhelinnumero: 040 1801 883

Sähköposti: miika.laitinen@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat Malikkeen toiminta aikuisille.

Antti Tulasalo.

Antti Tulasalo

Toimintavälineneuvoja, Malike

Puhelinnumero: 050 9177 471

Sähköposti: antti.tulasalo@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. neuvonta, hankinnan ohjaus ja välinepalautteet.

Kari Mäkinen.

Kari Mäkinen

Toimintavälineohjaaja, Malike

Puhelinnumero: 040 1678 555

Sähköposti: kari.makinen@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. välineiden luovutus, vastaanotto ja huolto.

Harvinaiskeskus Norio

Johanna Repo

Johanna Repo

harvinaistoiminnan päällikkö, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: puhelin 040 776 5573

Sähköposti: johanna.repo@tukiliitto.fi

Harvinaiskeskus Norion tukee harvinaista sairautta sairastavien ja heidän läheistensä hyvinvointia sekä tuottaa ja jakaa tietoa kaikille harvinaisista ja perinnöllisistä sairauksista kiinnostuneille.

Kristina Franck.

Kristina Franck

suunnittelija, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 040 5422 339

Sähköposti: kristina.franck@tukiliitto.fi

Vastaan tiedollisista luennoista ja verkkokoulutuksesta harvinaissairaita työssään kohtaaville ammattilaisille ja opiskelijoille. Järjestän myös kaikille avoimia tiedollisia tilaisuuksia ja edustan Harvinaiskeskus Noriota erilaisissa verkostoissa.

Varpu Tyyskä-Korhonen

Varpu Tyyskä-Korhonen

suunnittelija, Harvinaiskeskus Norio (vuorotteluvapaan sijainen)

Puhelinnumero: 040 6627 738

Sähköposti: varpu.tyyska-korhonen@tukiliitto.fi

Sanna Kalmari

vertaistoiminnan koordinaattori, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 7700 146

Sähköposti: sanna.kalmari@tukiliitto.fi

Autan harvinaista sairautta sairastavien lasten perheitä ja harvinaissairaita aikuisia löytämään diagnoosikohtaista vertaistukea ja vastaan Harvinaiskeskus Norion vertaistukirekisteristä.

Ulla Parisaari

perinnöllisyyshoitaja, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 5765 439

Sähköposti: ulla.parisaari@tukiliitto.fi

Tarjoan keskustelutukea ja ohjausta harvinaisiin ja perinnöllisiin sairauksiin liittyvissä kysymyksissä ja pohdinnoissa harvinaissairaille, heidän läheisilleen ja ammattilaisille.

Jenni Pesola

suunnittelija, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 040 8601438

Sähköposti: jenni.pesola@tukiliitto.fi

Vastaan vertaistapaamisista harvinaissairaille ja heidän perheillensä.

Johanna Rintahaka

lääketieteen toimittaja, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 040 3570 190

Sähköposti: johanna.rintahaka@tukiliitto.fi

Kirjoitan Harvinaiskeskus Norion diagnoosikuvauksia ja kokemustietotarinoita. Minuun voi olla yhteydessä myös perinnöllisyyteen liittyvissä kysymyksissä.

Leena Toivanen

informaatikko, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 7104 823

Sähköposti: leena.toivanen@tukiliitto.fi

Autan löytämään tietoa harvinaisista sairauksista. Minulta voit kysyä Harvinaiskeskus Norion verkkosivuista ja Orphanet-hankkeesta.

Johanna Valkonen

kurssivastaava ja nuorten toiminnan suunnittelija, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 7767 615

Sähköposti: johanna.valkonen@tukiliitto.fi

Vastaan harvinaista sairautta sairastavien nuorten ja halkiolasten perhekursseista. Voit olla minuun yhteydessä myös harvinaista sairautta sairastavien nuorten vertaistukeen liittyvissä asioissa.

Janne Vartiainen

erityisperhetyöntekijä, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 0500 773 201

Sähköposti: janne.vartiainen@tukiliitto.fi

Vastaan erityisperhetyöstä perheille, jossa lapsella on etenevä ja varhaiseen kuolemaan johtava harvinainen sairaus.

Toimitalon palvelut ja siivous

Tiina Hänninen.

Tiina Hänninen

Toimitilapalvelujen vastaava

Puhelinnumero: 040 4839 159

Sähköposti: tiina.hanninen@tukiliitto.fi

Voit ottaa minuun yhteyttä seuraavissa asioissa

– Tukiliiton toimitilat (catering, siivous)
– Tukiliiton Kaupan tuotteiden postitukset
– Tukiliiton materiaalien lähetys

 

Silja Tuomarla

Silja Tuomarla

Toimistotyöntekijä (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 4839 239

Sähköposti: silja.tuomarla@tukiliitto.fi

Teen osittaista työaikaa.

Teemu Savolainen.

Teemu Savolainen

Toimitilahuoltaja

Puhelinnumero: 040 4839 276

Sähköposti: teemu.savolainen@tukiliitto.fi

Jaakko Lehtonen

Jaakko Lehtonen

Toimitilahuoltaja (osa-aikainen)

Sähköposti: jaakko.lehtonen@tukiliitto.fi

Teen osittaista työaikaa.

Lasse Purmonen

Lasse Purmonen

Toimitilahuoltaja (osa-aikainen)

Sähköposti: lasse.purmonen@tukiliitto.fi

Teen osittaista työaikaa.

Aakkosellisesta listauksesta löydät kaikki, myös erilaisilla vapailla olevat työntekijämme
Kehitysvammaisten Tukiliitto ry:n henkilöstö (aakkosjärjestys)

Tuotteita ostoskorissa: 0 Ostoskori