Siirry sisältöön

Henkilöstö

Henkilöstön sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@tukiliitto.fi.

Kehitysvammaisten Tukiliitto ry
Pinninkatu 51
33100 Tampere  

Puhelinnumeromme on 0207 718 200.

Tukiliiton yleinen sähköposti on
toimisto@tukiliitto.fi.

Henkilöstön sähköpostiosoitteet ovat muotoa
etunimi.sukunimi@tukiliitto.fi.

Risto Burman.

Risto Burman

Toiminnanjohtaja

Puhelinnumero: 050 5569 900

Sähköposti: risto.burman@tukiliitto.fi

Twitterissä käytän tunnusta @ristoburman.

Merja Määttänen.

Merja Määttänen

Viestintäpäällikkö

Puhelinnumero: 040 6531 159

Sähköposti: merja.maattanen@tukiliitto.fi

Lisätiedot:
Tukiviestin päätoimittaja
Twitterissä @MerjaMttnen

Viestinnän muodot ja välineet muuttuvat, tärkein tehtävä pysyy: tehdä maailmaa yhteiseksi ja ymmärrettäväksi.

 

Katja Korpela

varainhankinnan koordinaattori

Puhelinnumero: 040 1985 144

Sähköposti: katja.korpela@tukiliitto.fi

Palaan työhön tammikuussa 2020.

Tarvittaessa voit ottaa yhteyttä toiminnanjohtaja Risto Burmaniin.

Jaana Teräväinen.

Jaana Teräväinen

Tiedottaja

Puhelinnumero: 050 4656 282

Sähköposti: jaana.teravainen@tukiliitto.fi

Olen selkolehti Leijan päätoimittaja.
Kysy minulta viestintään ja selkokieleen liittyvissä asioissa.

Twitteristä löydyn nimellä @Leijalehti

Sanna Salmela

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 6720 476

Sähköposti: sanna.salmela@tukiliitto.fi

Kansalaistoiminta

Lea Vaitti.

Lea Vaitti

Kansalaistoiminnan päällikkö

Puhelinnumero: 050 5288 386

Sähköposti: lea.vaitti@tukiliitto.fi

Twitterissä olen tunnuksella @LeaVaitti

Soilikki Alanne.

Soilikki Alanne

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 4839 318

Sähköposti: soilikki.alanne@tukiliitto.fi

 

Käytän myös sähköpostia
jasenpalvelu@tukiliitto.fi

Sinikka Niemi

Jäsensihteeri (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 4839 362

Sähköposti: sinikka.niemi@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluvat muun muassa Tukiviestin ja Leijan tilaukset ja osoitteenmuutokset.

Käytän myös sähköpostia
jasenpalvelu@tukiliitto.fi

Tavoitat jäsenpalvelun varmimmin puhelimella
040 4839 362
Maanantaina, tiistaina ja keskiviikkona
kello 9 – 15 välisenä aikana.
Muina aikoina voit jättää viestin ja otamme yhteyttä mahdollisimman pian.

Sanna Tikkanen

Jäsensihteeri (osa-aikainen)

Sähköposti: sanna.tikkanen@tukiliitto.fi

Käytän myös sähköpostia
jasenpalvelu@tukiliitto.fi

Tavoitat jäsenpalvelun varmimmin puhelimella
040 4839 362
Maanantaina, tiistaina ja keskiviikkona
kello 9.00-15.00 välisenä aikana.
Muina aikoina voit jättää viestin ja otamme yhteyttä mahdollisimman pian.

Päivi Havas.

Päivi Havas

Erikoissuunnittelija

Puhelinnumero: 050 5695 331

Sähköposti: paivi.havas@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluu MAHTI-sopeutumisvalmennus.

Minni Haveri.

Minni Haveri

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 1841 240

Sähköposti: minni.haveri@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluu vuorovaikutus ja kommunikointi  sekä aikuisten kurssi- ja koulutustoiminta.

Tanja Laatikainen.

Tanja Laatikainen

Perhetyön suunnittelija

Puhelinnumero: 040 5268 272

Sähköposti: tanja.laatikainen@tukiliitto.fi

Twitterissä olen tunnuksella tanja_laa

“Perheily sinun perheesi tukena.”

Taina Koivunen-Kutila

Suunnittelija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 4858 665

Sähköposti: taina.koivunen-kutila@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluvat perhetyö ja Erityinen sisaruus -hanke.

Veijo Nikkanen.

Veijo Nikkanen

Koulutussuunnittelija

Puhelinnumero: 050 4646 006

Sähköposti: veijo.nikkanen@tukiliitto.fi

Aikuistyö, Verkko voittaa välimatkat -hanke

Tietosuojavastaava
ATK-koulutus

Anne Vuorenpää.

Anne Vuorenpää

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 6418 025

Sähköposti: anne.vuorenpaa@tukiliitto.fi

Aarne ja Aune -hanke 2018 – 2021 sekä
Teatterista voimaa vuorovaikutukseen -koulutukset.

 

Aino Myöhänen

Koulutussuunnittelija

Puhelinnumero: 040 5470702

Sähköposti: aino.myohanen@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluu aikuisten kurssi- ja koulutustoiminta sekä Verkko voittaa välimatkat -hanke.

Pia Björkman.

Pia Björkman

Koordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 381

Sähköposti: pia.bjorkman@tukiliitto.fi

Koordinoin Best Buddies -kaveritoimintaa.

Osoite
Kehitysvammaisten Tukiliitto
Pinninkatu 51, 33100 Tampere

Miisa Sankila

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 6790 529

Sähköposti: miisa.sankila@tukiliitto.fi

Suunnittelen Jyväskylän seudun Best Buddies -kaveritoimintaa.

Osoite
Kansalaistoiminnankeskus Matara
Matarankatu 6 A, 40100 Jyväskylä

Joonas Mantere

suunnittelija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 6691 909

Sähköposti: joonas.mantere@tukiliitto.fi

Teen asiakastyötä Vahvistu vanhempana -hankkeessa ja Best Buddies -kaveritoiminnassa.

Ritva Still.

Ritva Still

Johtava aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 5695 360

Sähköposti: ritva.still@tukiliitto.fi

Twitterissä olen tunnuksella @RitvaStill

Pohjois-Suomen aluetoimisto
Kumppanuuskeskus
Kansankatu 53, 2.kerros
90100 Oulu

Toimin Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun ja Lapin alueella.
Minulta voit kysyä erityisesti aikuisten sosiaalipalveluista ja sosiaaliturvasta.

Salla Pyykkönen

Aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 392

Sähköposti: salla.pyykkonen@tukiliitto.fi

Twitterissä olen tunnuksella @SallaPyykkonen

Etelä-Suomen aluetoimisto
Kasarmikatu 7 B, 2. kerros
13100 Hämeenlinna

Toimin Etelä-Hämeen, Uudenmaan ja Varsinais-Suomen maakuntien alueella (1.9.2019).
Minulta voit kysyä erityisesti lasten sosiaalipalveluista ja sosiaaliturvasta sekä paikallisesta ja alueellisesta vaikuttamisesta.

 

 

 

Sari Pohjolainen

Aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 394

Sähköposti: sari.pohjolainen@tukiliitto.fi

Kuopion aluetoimiston uusi osoite on
Microkatu 1, M-osa, 10. krs,
70210 Kuopio

Postitusosoite PL 1199, 70211 Kuopio

Toimin Pohjois-Savon, Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan, Etelä-Karjalan ja Kymen alueella.

Vastuualueenani on paikallinen ja alueellinen vaikuttaminen.

Nanna Nieminen.

Nanna Nieminen

Aluekoordinaattori

Puhelinnumero: 050 528 8385

Sähköposti: nanna.nieminen@tukiliitto.fi

Tulpaanitalo
Pinnikatu 51, 33100 Tampere

Toimin Pirkanmaan, Satakunnan, Keski-Suomen, Etelä-Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan ja Pohjanmaan alueilla.

Vastuualueenani on yhdistystoiminnan kehittäminen.

 

Sirpa Mäkinen

Sirpa Mäkinen

Kehittämistoiminnan esimies

Puhelinnumero: 040 6819 666

Sähköposti: sirpa.makinen@tukiliitto.fi

Instagram @sirpa_tukiliitto

 

Taija Humisto.

Taija Humisto

Projektipäällikkö

Puhelinnumero: 040 707 8990

Sähköposti: taija.humisto@tukiliitto.fi

Facebookistä löydät minut nimellä Taija Humisto Tukiliitto

Vahvistu vanhempana -hanke 2017  2020

Riikka Manninen.

Riikka Manninen

Projektipäällikkö

Puhelinnumero: 040 6374 968

Sähköposti: riikka.manninen@tukiliitto.fi

Tuleva-hanke 2018 – 2020
Verkkoauttamista ja -vertaistukea perheille, joiden perheenjäsenellä on kehitysvamma tai muita oppimiseen ja ymmärtämiseen liittyviä tuen tarpeita.
Twitterissä @riikka_manninen

Jonna Suhonen.

Jonna Suhonen

Projektipäällikkö (Aarne ja Aune -hanke)

Puhelinnumero: 040 650 7929

Sähköposti: jonna.suhonen@tukiliitto.fi

Aarne ja Aune -hanke 2018 – 2021.

Kuopion aluetoimiston uusi osoite on
Microkatu 1, M-osa, 10. krs,
70210 Kuopio

Postitusosoite PL 1199, 70211 Kuopio

Saara Rask

Projektisuunnittelija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 6233 799

Sähköposti: saara.rask@tukiliitto.fi

Aarne ja Aune -hanke 2018 – 2021.

Kuopion aluetoimiston uusi osoite on
Microkatu 1, M-osa, 10. krs,
70210 Kuopio

Postitusosoite PL 1199, 70211 Kuopio

 

Wilma Karikko.

Wilma Karikko

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 6743 631

Sähköposti: wilma.karikko@tukiliitto.fi

Tuleva-hanke 2018 – 2020
Vahvistu vanhempana-hanke 2018 – 2020
Aarne ja Aune-hanke 2018 – 2020

Verkkoauttamisen ja -vertaistuen kehittäminen perheille, joiden perheenjäsenellä on kehitysvamma tai muita oppimiseen ja ymmärtämiseen liittyviä tuen tarpeita. Lisäksi kehitän kaikkien hankkeiden verkkotoimintoja.

Pia Henttonen.

Pia Henttonen

Suunnittelija

Puhelinnumero: 050 3029 608

Sähköposti: pia.henttonen@tukiliitto.fi

Lisätiedot:
Harvinaiset kehitysvammaryhmät

Kristina Franck

suunnittelija, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 040 5422 339

Sähköposti: kristina.franck@tukiliitto.fi

Sanna Kalmari

vertaistoiminnan koordinaattori, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 7700 146

Sähköposti: sanna.kalmari@tukiliitto.fi

Katri Lehmuskoski

projektipäällikkö, Erityinen sisaruus -projekti, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 050 4390 073

Sähköposti: katri.lehmuskoski@tukiliitto.fi

Ulla Parisaari

perinnöllisyyshoitaja, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 5765 439

Sähköposti: ulla.parisaari@tukiliitto.fi

Elina Rantanen

kehitysjohtaja, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 050 3423 279

Sähköposti: elina.rantanen@tukiliitto.fi

Johanna Rintahaka

lääketieteen toimittaja, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 040 3570 190

Sähköposti: johanna.rintahaka@tukiliitto.fi

Minna Sarola

kurssivastaava, vertaistoiminnan suunnittelija, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 7767 615

Sähköposti: minna.sarola@tukiliitto.fi

Leena Toivanen

informaatikko, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 7104 823

Sähköposti: leena.toivanen@tukiliitto.fi

Janne Vartiainen

erityisperhetyöntekijä, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 0500 773 201

Sähköposti: janne.vartiainen@tukiliitto.fi

Vaikuttamistoiminta

Jutta Keski-Korhonen

Jutta Keski-Korhonen

Vaikuttamistoiminnan päällikkö

Puhelinnumero: 050 3775 040

Sähköposti: jutta.keski-korhonen@tukiliitto.fi

Vastaan Tukiliiton vaikuttamistoiminnasta ja teen valtakunnallista vaikuttamistyötä. En anna lakineuvontapalvelua.

Twitterissä käytän tunnusta @JuttaKeskiK

Sirkka Sivula.

Sirkka Sivula

Johtava lakimies

Keskityn valtakunnalliseen vaikuttamistyöhön, erityisesti lainsäädäntöön vaikuttamiseen, joten en anna lakineuvontapalvelua.

Olen toimivapaalla 28.2.2020 asti.

Tanja Salisma.

Tanja Salisma

Lakimies

Puhelinnumero: 050 3160 663

Sähköposti: tanja.salisma@tukiliitto.fi

Puhelinaika keskiviikkoisin kello 12 – 15.

Annan lakineuvontaa ja teen valtakunnallista vaikuttamistyötä. Twitterissä käytän tunnusta @TanjaSalisma

Soile Nyman

lakimies

Puhelinnumero: 040 6641 493

Sähköposti: soile.nyman@tukiliitto.fi

28.2.2020 asti

Anne Saarinen

Vammaispalveluiden asiantuntija, lakineuvonta

Puhelinnumero: 050 5003 311

Sähköposti: anne.saarinen@tukiliitto.fi

Puhelinaika maanantaisin, tiistaisin
ja torstaisin kello 10 – 14.

Annan lakineuvontaa ja teen valtakunnallista vaikuttamistyötä.

 

 

Kari Vuorenpää.

Kari Vuorenpää

Työelämän asiantuntija

Puhelinnumero: 050 3296 170

Sähköposti: kari.vuorenpaa@tukiliitto.fi

Palkkatyöllistyminen, työtoiminta, päivätoiminta, osallisuus.

Pia Mölsä.

Pia Mölsä

Suunnittelija

Puhelinnumero: 050 4656 283

Sähköposti: pia.molsa@tukiliitto.fi

Edistän osallisuutta.

Twitterissä käytän tunnusta @kvtlpiam

 

Mari Hakola

Työelämän asiantuntija

Puhelinnumero: 040 1676990

Sähköposti: Mari.Hakola@tukiliitto.fi

Aiheitani ovat työ- ja päivätoiminta, palkkatyöllistyminen ja perusopetuksen jälkeinen koulutus.

 

Susanna Tero.

Susanna Tero

Malike-toiminnan esimies

Puhelinnumero: 050 5561 273

Sähköposti: susanna.tero@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. viestintä ja yhteistyöpyynnöt.

Soile Honkala

Koulutussuunnittelija, Malike

Puhelinnumero: 050 3139 848

Sähköposti: soile.honkala@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluu Malikkeen toiminta perheille.

Kari Mäkinen.

Kari Mäkinen

Toimintavälineohjaaja, Malike

Puhelinnumero: 040 1678 555

Sähköposti: kari.makinen@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. välineiden luovutus, vastaanotto ja huolto.

Päivi Ojanen.

Päivi Ojanen

Palveluneuvoja, Malike

Puhelinnumero: 050 5870 084

Sähköposti: paivi.ojanen@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. neuvonta, ohjaus ja materiaalipyynnöt.

Tanja Tauria.

Tanja Tauria

Verkostokoordinaattori, Malike

Puhelinnumero: 050 3764 980

Sähköposti: tanja.tauria@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. toimintavälinekoulutukset, neuvonta, esteettömyys ja oppilaitosyhteistyö.

Olen vuorotteluvapaalla 2.1.-13.4.2020.

Antti Tulasalo.

Antti Tulasalo

Toimintavälineneuvoja, Malike

Puhelinnumero: 050 9177 471

Sähköposti: antti.tulasalo@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. neuvonta, hankinnan ohjaus ja välinepalautteet.

Johanna Sakko.

Johanna Sakko

Suunnittelija, Malike

Puhelinnumero: 040 1801 883

Sähköposti: johanna.sakko@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malike-keskuksen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluu Malikkeen toiminta aikuisille.

Toimitalon palvelut ja siivous

Tiina Hänninen.

Tiina Hänninen

Toimitilapalvelujen vastaava

Puhelinnumero: 040 4839 159

Sähköposti: tiina.hanninen@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluvat toimistotyöt, siivous ja catering.

 

Silja Tuomarla.

Silja Tuomarla

Toimistotyöntekijä

Puhelinnumero: 040 4839 239

Sähköposti: silja.tuomarla@tukiliitto.fi

Teemu Savolainen.

Teemu Savolainen

Toimitilahuoltaja

Puhelinnumero: 040 4839 276

Sähköposti: teemu.savolainen@tukiliitto.fi

Jaakko Lehtonen.

Jaakko Lehtonen

Toimitilahuoltaja

Sähköposti: jaakko.lehtonen@tukiliitto.fi

Lasse Purmonen

Toimitilahuoltaja

Sähköposti: lasse.purmonen@tukiliitto.fi

Tuotteita ostoskorissa: 0 Ostoskori