Siirry sisältöön

Koko henkilöstö (aakkosjärjestys)

Kehitysvammaisten Tukiliitto ry:n työntekijät aakkosjärjestyksessä sukunimen mukaan.

Pia Björkman.

Pia Björkman

Koordinaattori

Puhelinnumero: 050 5288 381

Sähköposti: pia.bjorkman@tukiliitto.fi

Koordinoin Yhdenvertaista kaveritoimintaa.

Osoite
Kehitysvammaisten Tukiliitto
Pinninkatu 51, 33100 Tampere

Risto Burman.

Risto Burman

Toiminnanjohtaja

Puhelinnumero: 050 5569 900

Sähköposti: risto.burman@tukiliitto.fi

Twitterissä käytän tunnusta @ristoburman.

Kristina Franck.

Kristina Franck

suunnittelija, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 040 5422 339

Sähköposti: kristina.franck@tukiliitto.fi

Vastaan tiedollisista luennoista ja verkkokoulutuksesta harvinaissairaita työssään kohtaaville ammattilaisille ja opiskelijoille. Järjestän myös kaikille avoimia tiedollisia tilaisuuksia ja edustan Harvinaiskeskus Noriota erilaisissa verkostoissa.

Mari Hakola

Mari Hakola

Järjestöasiantuntija

Puhelinnumero: 040 6743 631

Sähköposti: mari.hakola@tukiliitto.fi

Vastaan jäsenyhdistyksillemme järjestettävistä koulutuksista. Koordinoin valtakunnallista kehitysvammaisten ihmisten oikeuksien viikkoa. Toimitan Yhdistysposti Akkunaa. Koulutan ja neuvon työ- ja päivätoiminnan, työllistymisen ja jatko-opintojen kysymyksistä sekä itsemääräämisen ja osallisuuden tukemisesta.

Pia Henttonen

Pia Henttonen

Suunnittelija

Puhelinnumero: 050 302 9608

Sähköposti: pia.henttonen@tukiliitto.fi

Vastuullani on aikuisille tarkoitettu toiminta, kokemustoimijaverkosto sekä vertaislomat (yhteistyö MTLH:n kanssa).

 

Taija Humisto

Taija Humisto

Hankesuunnittelija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 707 8990

Sähköposti: taija.humisto@tukiliitto.fi

Työskentelen TILKE-hankkeessa

Annan tietoa ja tukea perheille, joissa vanhemmalla on kehitysvamma tai muusta syystä tuentarvetta oppimisessa ja ymmärryksessä.

Facebookista löydät minut nimellä Taija Humisto Tukiliitto

 

Tiina Hänninen.

Tiina Hänninen

Toimitilapalvelujen vastaava

Puhelinnumero: 040 4839 159

Sähköposti: tiina.hanninen@tukiliitto.fi

Voit ottaa minuun yhteyttä seuraavissa asioissa
– Tukiliiton keskustoimiston tilat Tampereella
– Tukiliiton verkkokauppatilaukset (www.tukiliitto.fi/kauppa)
– materiaalien postitukset
– Tukiliiton liittohallituksen kokousten puitteiden järjestelytehtävät

 

Jenna Jakku-Hiivala

Jenna Jakku-Hiivala

Hankesuunnittelija

Puhelinnumero: 040 5232 516

Sähköposti: jenna.jakku-hiivala@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) hankesuunnittelija Oulussa. Työskentelyalueeni on Pohjois-Pohjanmaa.

Kumppanuuskeskus
Kansankatu 53, 1. kerros
90100 Oulu

Maija Juhola

Maija Juhola

Hanketyöntekijä

Puhelinnumero: 040 719 4636

Sähköposti: maija.juhola@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) osa-aikainen hanketyöntekijä Rovaniemellä. Tehtäviini kuuluu Rovaniemen Kohtaa mut -kahvilan järjestelyt ja ohjaajatyöparina toimiminen.

Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry
Kansankatu 13 A 28, 6.krs.
96100 Rovaniemi

Sanna Kalmari

vertaistoiminnan koordinaattori, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 7700 146

Sähköposti: sanna.kalmari@tukiliitto.fi

Vastaan Harvinaiskeskus Norion vertaistukitoiminnasta ja sosiaalisesta mediasta. Hoidan vertaistukirekisteriä ja autan vertaistukiryhmien löytymisessä.

Jaana Kehänen

Jaana Kehänen

Hankesuunnittelija

Puhelinnumero: 040 559 8372

Sähköposti: jaana.kehanen@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) hankesuunnittelija Oulussa. Työskentelyalueeni on Pohjois-Pohjanmaa.

Kumppanuuskeskus
Kansankatu 53, 1. kerros
90100 Oulu

""

Jutta Keski-Korhonen

Vaikuttamistyön johtaja

Puhelinnumero: 050 3775 040

Sähköposti: jutta.keski-korhonen@tukiliitto.fi

Vastaan Tukiliiton vaikuttamistyöstä ja teen sitä valtakunnallisella tasolla. En anna lakineuvontapalvelua.

Twitterissä käytän tunnusta @JuttaKeskiK

Viivi Koistinen

Viivi Koistinen

Hanketyöntekijä, osa-aikainen

Puhelinnumero: 040 7503 571

Sähköposti: viivi.koistinen@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) työntekijä. Tehtäviini kuuluu Rovaniemen Kohtaa mut -kahvilan suunnittelu ja ohjaaminen.

Teen osa-aikaista työtä ja olen parhaiten tavoitettavissa alkuviikosta.

Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ryKansankatu 13 A 28, 6. krs.96100 Rovaniemi

Taina Koivunen-Kutila

Taina Koivunen-Kutila

Suunnittelija

Puhelinnumero: 040 5268 272

Sähköposti: taina.koivunen-kutila@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluu perhetyö.

Saara Kokko

Juristi (OTM)

Puhelinnumero: 040 664 1493

Sähköposti: saara.kokko@tukiliitto.fi

Yhteydenotot lakineuvonta-asioissa:

Puhelinaika tiistaisin kello 12 – 15 numerossa 040 1773 771

Lakineuvontasähköpostit osoitteeseen lakineuvonta@tukiliitto.fi

Annan lakineuvontaa ja teen valtakunnallista vaikuttamistyötä.

Vili Korhonen.

Vili Korhonen

Hanketyöntekijä

Puhelinnumero: 040 153 0401

Sähköposti: vili.korhonen@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) osa-aikainen hanketyöntekijä Rovaniemellä. Tehtäviini kuuluu hankkeen viestinnällisiä tehtäviä sekä Rovaniemen Kohtaa mut -kahvilan järjestelyt.

Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry
Kansankatu 13 A 28, 6.krs.
96100 Rovaniemi

Emilia Kuoppala

Suunnittelija, tapahtumat ja viestintä

Puhelinnumero: 050 3139 848

Sähköposti: emilia.kuoppala@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malikkeen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. nettisivujen ja somekanavien ylläpito sekä tapahtumien suunnittelu.

Katri Lehmuskoski (toimivapaalla)

Erityinen sisaruus -koordinaattori & vertaistoiminnan suunnittelija, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 040 834 7852.

Sähköposti: katri.lehmuskoski@tukiliitto.fi

Hoidan vertaistukirekisteriä ja autan harvinaissairaita ja heidän perheitään löytämään vertaistukea rekisterin ja erilaisten tapaamisten kautta. Vastaan myös Erityinen sisaruus-toiminnasta.

Olen toimivapaalla 24.8.2023 alkaen.

Jaakko Lehtonen

Jaakko Lehtonen

Toimitilahuoltaja (osa-aikainen)

Sähköposti: jaakko.lehtonen@tukiliitto.fi

Teen osittaista työaikaa.

Emma Lidström

Emma Lidström

hanketyöntekijä (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 661 8416

Sähköposti: emma.lidstrom@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) hanketyöntekijä Kajaanissa. Työskentelyalueeni on Kainuu.

Piritta Mattinen.

Piritta Mattinen

Hankepäällikkö

Puhelinnumero: 040 650 7929

Sähköposti: piritta.mattinen@tukiliitto.fi

Itä-Suomen Työelämä omaksi -hanke (ESR)

Minulta voit kysyä hankkeen
yhteistyö- ja työelämäasioissa sekä
Pohjois-Savon Kohtaa mut -kahviloista.

Itä-Suomen aluetoimisto
Kirkkokatu 1, 4. krs.
70100 Kuopio

Sanna-Maria Myllyharju

Sanna-Maria Myllyharju

Hallinnon assistentti

Puhelinnumero: 0406751089

Sähköposti: sanna-maria.myllyharju@tukiliitto.fi

Tavoitat minut tiistaina, keskiviikkona ja torstaina.

Toimin jäsenpalvelussa toisena jäsenrekisterin pääkäyttäjänä ja tuen johtoa mm. liittohallituksen kokousten järjestelyissä.

 

 

Kari Mäkinen

Toimintavälineohjaaja, Malike

Puhelinnumero: 040 1678 555

Sähköposti: kari.makinen@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malikkeen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. välineiden luovutus, vastaanotto ja huolto.

""

Merja Määttänen

Viestintäjohtaja

Puhelinnumero: 040 532 1608

Sähköposti: merja.maattanen@tukiliitto.fi

Vastaan Tukiliiton viestinnästä ja sen kehittämisestä. Autan mediaa löytämään oikeat asiantuntijat ja haastateltavat.

Välitämme jäsenistöllemme tietoa, tarinoita ja vertaisuutta. Vaikutamme kertomalla heidän todellisuudestaan ja tarpeistaan.

Pia Mölsä.

Pia Mölsä

Suunnittelija, hankepäällikkö

Puhelinnumero: 050 4656 283

Sähköposti: pia.molsa@tukiliitto.fi

Työskentelen TILKE-hankkeessa ja edistän osallisuuden toteutumista.

Twitterissä käytän tunnusta @molsapia

 

Maria Onnela

Maria Onnela

Hankesuunnittelija, osa-aikainen

Puhelinnumero: 040 524 1467

Sähköposti: maria.onnela@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) hankesuunnittelija Rovaniemellä. Työskentelyalueeni on Lappi.

Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry
Kansankatu 13 A 28, 6.krs.
96100 Rovaniemi

Piia Pakarinen

Hankesuunnittelija

Puhelinnumero: 040 481 3878

Sähköposti: piia.pakarinen@tukiliitto.fi

Itä-Suomen Työelämä omaksi -hanke (ESR)

Minulta voit kysyä  Pohjois-Karjalan
Kohtaa mut -kahviloista, verkkokahvilasta ja
kokemustoimijuudesta.

Länsikatu 15
80110 Joensuu

Ulla Parisaari

perinnöllisyyshoitaja, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 5765 439

Sähköposti: ulla.parisaari@tukiliitto.fi

Tarjoan keskustelutukea ja ohjausta harvinaisiin ja perinnöllisiin sairauksiin liittyvissä kysymyksissä ja pohdinnoissa harvinaissairaille, heidän läheisilleen ja ammattilaisille.

Lasse Purmonen

Lasse Purmonen

Toimitilahuoltaja (osa-aikainen)

Sähköposti: lasse.purmonen@tukiliitto.fi

Teen osittaista työaikaa.

Salla Pyykkönen

Salla Pyykkönen

Järjestöasiantuntija

Puhelinnumero: 050 5288 392

Sähköposti: salla.pyykkonen@tukiliitto.fi

Koordinoin Tukiliiton alueellisten vaikuttamistyöryhmien työtä ja vastaan alueellisen vaikuttamisen tuesta ja kehittämisestä.
Minulta voit kysyä lapsiperheiden vammaispalveluista ja tuesta. 

 

Johanna Repo

Johanna Repo

harvinaistoiminnan johtaja, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: puhelin 040 776 5573

Sähköposti: johanna.repo@tukiliitto.fi

Vastaan Harvinaiskeskus Noriossa yhteistyöpyyntöihin, vaikuttamiseen ja viestintään liittyvistä kysymyksistä.

Johanna Rintahaka

lääketieteen toimittaja, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 040 3570 190

Sähköposti: johanna.rintahaka@tukiliitto.fi

Kirjoitan Harvinaiskeskus Norion diagnoosikuvauksia ja kokemustietotarinoita. Minuun voi olla yhteydessä myös perinnöllisyyteen liittyvissä kysymyksissä.

Kimmo Räisänen

Kimmo Räisänen

Suunnittelija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 6691 909

Sähköposti: kimmo.raisanen@tukiliitto.fi

Olen Yhdenvertainen kaveritoiminnan suunnittelija.
Teen työtä osa-aikaisesti Tampereella.
Olen yhteydessä kaverihakijoihin ja kaverina toimiviin vapaaehtoisiin.

Pauliina Saarela

Pauliina Saarela

Vertaisohjaaja

Puhelinnumero: 040 531 8551

Sähköposti: pauliina.saarela@tukiliitto.fi

Olen Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hankkeen (ESR) työntekijä. Toimin vertaisohjaajana verkkokahviloissa.

Anne Saarinen

Vammaispalveluiden asiantuntija (HTM)

Puhelinnumero: 050 5003 311

Sähköposti: anne.saarinen@tukiliitto.fi

Yhteydenotot lakineuvonta-asioissa:

Lakineuvonnan puhelinaika maanantaisin ja torstaisin kello 10 – 14 numerossa 040 1773 771.
Huom. 16.5.2024 alkaen puhelinaika maanantaisin klo 10-14 ja torstaisin klo 12-15.

Lakineuvontasähköpostit osoitteeseen lakineuvonta@tukiliitto.fi.

Minulta voi kysyä neuvoja vammaisten ihmisten palveluihin ja oikeuksiin liittyvissä asioissa.

Tanja Salisma

Tanja Salisma

Juristi

Puhelinnumero: 050 3160 663

Sähköposti: tanja.salisma@tukiliitto.fi

Yhteydenotot lakineuvonta-asioissa:

Puhelinaika keskiviikkoisin kello 12 – 15 numerossa 040 1773 771.

Lakineuvontasähköpostit osoitteeseen lakineuvonta@tukiliitto.fi.

Annan lakineuvontaa ja teen valtakunnallista vaikuttamistyötä.

Twitterissä käytän tunnusta @TanjaSalisma

Sanna Salmela

Viestintäpäällikkö

Puhelinnumero: 040 6720 476

Sähköposti: sanna.salmela@tukiliitto.fi

Miisa Sankila

Suunnittelija (osa-aikainen)

Puhelinnumero: 040 6790 529

Sähköposti: miisa.sankila@tukiliitto.fi

Suunnittelen Yhdenvertaista kaveritoimintaa Jyväskylässä.

Osoite
Kansalaistoiminnankeskus Matara
Matarankatu 6 A, 40100 Jyväskylä

Jonna Savolainen

Perhevapaalla 19.1.23 alkaen

Puhelinnumero: 040 6507 929

Sähköposti: jonna.savolainen@tukiliitto.fi

Itä-Suomen aluetoimisto
Kirkkokatu 1, 4. krs.
70100 Kuopio

Teemu Savolainen.

Teemu Savolainen

Toimitilahuoltaja

Puhelinnumero: 040 4839 276

Sähköposti: teemu.savolainen@tukiliitto.fi

Ritva Still

Johtava järjestöasiantuntija

Puhelinnumero: 050 5695 360

Sähköposti: ritva.still@tukiliitto.fi

Kumppanuuskeskus
Kansankatu 53, 2.kerros
90100 Oulu

Johtava järjestöasiantuntijana toimin yhdistyksen tuen tiimin esihenkilönä. Tiimiin kuuluvat jäsensihteeri, hallinnon assistentti ja järjestöasiantuntijat.

Vastuullani on myös yhdistystoimijoiden neuvonta ja ohjaus yhdistysten yhdistymisprosesseissa sekä yhdistyshallintoon liittyvissä asioissa. Lisäksi minulta voit kysyä kehitysvammaisten ihmisten asumisesta ja heidän tarvitsemistaan tukipalveluista sekä asiakasmaksuista.

 

Tanja Tauria

Suunnittelija, koulutukset

Puhelinnumero: 050 3764 980

Sähköposti: tanja.tauria@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malikkeen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. toimintavälinekoulutukset, neuvonta, hankinnan ohjaus, esteettömyys ja oppilaitosyhteistyö.

 

Susanna Tero

Johtava asiantuntija, Malike

Puhelinnumero: 050 5561 273

Sähköposti: susanna.tero@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malikkeen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. kehittäminen ja yhteistyöpyynnöt.

Ira Tiilikainen

Suunnittelija, perheiden toiminta

Puhelinnumero: 040 680 4597

Sähköposti: ira.tiilikainen@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malikkeen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluu Malikkeen toiminta perheille.

Sanna Tikkanen

Sanna Tikkanen

Jäsensihteeri

Sähköposti: sanna.tikkanen@tukiliitto.fi

Olen jäsenpalvelussa jäsenrekisterin pääkäyttäjänä ja vastaan jäsenmaksujen laskutuksesta.

Jäsenpalvelu neuvoo jäsenyyksiin ja lehtitilauksiin liittyvissä kysymyksissä sekä vastaanottaa Tukiiiton jäsenyhdistyksien ansiomerkkihakemukset.

HUOM! Jäsenpalvelu lomailee 1.7.-2.8. eikä ole tavoitettavissa tänä aikana. 

Jäsenpalveluun liittyvät yhteydenotot:
jasenpalvelu@tukiliitto.fi
Tavoitat jäsenpalvelun numerosta 040 4839 362 maanantaina, tiistaina ja keskiviikkona kello 10 – 13 (poikkeukset esimerkiksi loma-aikoina).

Leena Toivanen

Leena Toivanen

informaatikko, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 7104 823

Sähköposti: leena.toivanen@tukiliitto.fi

Vastaan Harvinaiskeskus Norion verkkosivuista ja uutiskirjeestä. Autan löytämään tietoa harvinaisista sairauksista. Minulta voit kysyä myös Orphanet-hankkeesta.

Antti Tulasalo

Toimintavälineneuvoja, Malike

Puhelinnumero: 050 9177 471

Sähköposti: antti.tulasalo@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malikkeen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluvat mm. neuvonta, hankinnan ohjaus ja välinepalautteet.

Lea Vaitti.

Lea Vaitti

Kansalaistoiminnan johtaja

Puhelinnumero: 050 5288 386

Sähköposti: lea.vaitti@tukiliitto.fi

Johanna Valkonen

kurssivastaava, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 044 7767 615

Sähköposti: johanna.valkonen@tukiliitto.fi

Vastaan harvinaista sairautta sairastavien nuorten perhekursseista, halkiokursseista sekä Harvinaiskeskus Norion tuetuista lomista. Voit olla minuun yhteydessä myös harvinaista sairautta sairastavien nuorten vertaistukeen liittyvissä asioissa.

Janne Vartiainen

erityisperhetyöntekijä, Harvinaiskeskus Norio

Puhelinnumero: 0500 773 201

Sähköposti: janne.vartiainen@tukiliitto.fi

Vastaan erityisperhetyöstä perheille, jossa lapsella on etenevä ja varhaiseen kuolemaan johtava harvinainen sairaus.

""

Mari Vehmanen

Päätoimittaja (Tukiviesti, Leija)

Puhelinnumero: 050 3547993

Sähköposti: mari.vehmanen@tukiliitto.fi

Vastaan jäsenlehtiemme toimittamisesta.

Tukiviesti on Tukiliiton yleiskielinen jäsenlehti, joka puolustaa kehitysvammaisten ihmisten osallisuutta ja täysivaltaista kansalaisuutta.

Leija on selkolehti nuorille ja aikuisille, joilla on kehitysvamma tai vastaava tuen tarve.

Anne Vuorenpää

Anne Vuorenpää

Hankepäällikkö

Puhelinnumero: 040 6418 025

Sähköposti: anne.vuorenpaa@tukiliitto.fi

Tehtäviini kuuluvat
Pohjois-Suomen Elämä omaksi -hanke (ESR)
ja aikuistyö.

Kari Vuorenpää

Kari Vuorenpää

Suunnittelija, aikuisten toiminta

Puhelinnumero: 050 3296 170

Sähköposti: kari.vuorenpaa@tukiliitto.fi

Malike-keskus
Sumeliuksenkatu 18 B, 3. krs
33100 Tampere

Malikkeen puhelinnumero on 040 4839 327.

Tehtäviini kuuluu Malikkeen toiminta aikuisille.

Senni Östman

Senni Östman

Viestinnän asiantuntija

Puhelinnumero: 050 4656 282

Sähköposti: senni.ostman@tukiliitto.fi

Ole minuun yhteyksissä viestintään liittyvissä asioissa!

Vastaan myös Leija-lehden kaverihausta ja Kehitysvammaisten ihmisten teemaviikon viestinnästä.

Tuotteita ostoskorissa: 0 Ostoskori