
Suuntaviivoja tulevaisuuteen -seminaari, Tampere
Tapahtuma on päättynytAlkaa: 30.3.2019
Päättyy: 30.3.2019
Monet vammaisille henkilöille ja heidän läheisilleen tärkeät asiat ovat muutoksessa lähitulevaisuudessa. Myös Tukiliitto on uuden edessä, kun aiemmin Rinnekoti-Säätiöön kuulunut Norio-keskus tulee osaksi Tukiliiton toimintaa keväällä 2019. Samalla nimi vaihtuu Harvinaiskeskus Norioksi. Keskus tarjoaa matalan kynnyksen tietoa ja tukea liittyen perinnöllisyyteen ja harvinaisiin sairauksiin. Millaisia uusia tuulia Harvinaiskeskus Norio tuo tullessaan? Millaisia muita suuntaviivoja Tukiliitossa pitää huomioida tulevaisuudessa? Tule mukaan seminaariin kuuntelemaan ja keskustelemaan tulevaisuuden ajankohtaisista asioista.
Tilaisuutta on mahdollista seurata suorana klo 9 – 11.45. Suora lähetys löytyy SEKK ry:n youtube-kanavalta. Voit seurata tilaisuutta Twitterissä tunnisteilla #harvinaiset, #noriotukiliittoon ja #suuntatulevaisuuteen
Seminaari järjestetään Tulppaanitalolla 30.3.2019 klo 9 – 15.30, (Pinninkatu 51, 33100 Tampere). Työpaja 4. on Malike-keskuksessa, osoite alla.
Ohjelma:
9.00–9.20 Aamukahvi
9.20–9.30 Tervetuloa, Puheenjohtaja Jyrki Pinomaa, Kehitysvammaisten Tukiliitto ry
9.30–10.15 Suuntia ja viittoja – erityispalvelut sotessa, sosiaalineuvos, YTM Markku Niemelä
10.15–11.00 Harvinaisten ja perinnöllisten sairauksien tulevaisuuden näkymiä, tutkimusprofessori, perinnöllisyyslääketieteen erikoislääkäri, Helena Kääriäinen
11.00–11.45 Vaikeimmin kehitysvammaisten henkilöiden osallisuus ryhmäkodeissa, VTT, tutkija Sonja Miettinen, Kehitysvammaliitto ja Helsingin Yliopisto
11.50–12.45 Lounas (Lounasravintola Linna, Kalevantie 5)
12.50–14.00 Työpajat:
- Vaikeimmin kehitysvammaisten ihmisten osallisuus ja sitä edistävät ja estävät tekijät, tutkijatohtori Sonja Miettinen (luentosali)
- Matalan kynnyksen tuki harvinaisiin ja perinnöllisiin sairauksiin, Ulla Parisaari ja Kristina Franck, Norio-keskus (tila 217, 2 krs.)
- Erityinen sisaruus, Katri Lehmuskoski ja Sanna Kalmari, Erityinen sisaruus -projekti (tila 303, 3 krs.)
- Osallistumisen mahdollisuuksien lisääminen toimintavälineiden avulla, Tanja Tauria ja Johanna Sakko, Malike (Malike-keskus, Sumeliuksenkatu 18 B 3. krs)
14.00–14.30 Kahvi
14.30–15.00 Norio-keskuksen puheenvuoro
Loppusanat, suunnittelijat Kristina Franck, Harvinaiskeskus Norio ja Pia Henttonen, Kehitysvammaisten Tukiliitto ry
Seminaari on tarkoitettu kaikille Tukiliitosta ja seminaarin aihepiiristä kiinnostuneille.
Osallistuminen on ilmainen sisältäen lounaan ja kahvit. Ilmoittaudu mukaan 8.3.2019 mennessä!
Opintokeskus Sivis tukee tapahtumaa.
Lisätietoja:

Pia Henttonen
Suunnittelija
Puhelinnumero: 050 3029 608
Sähköposti: pia.henttonen@tukiliitto.fi
Lisätiedot:
Harvinaiset kehitysvammaryhmät